Teroristický útok v Beslanu

01.09.2020

1. až 3. září 2004 se zmocnili školy v Beslanu v severní osetii čečenští islamističtí separatisté kteří v budově školy zadržovali okolo 1200 rukojmích. Samotnému útoku na školu předcházela řada menších teroristických útoků ke kterým se přihlásili čečenští separatisté a zodpovědnost za ně převzal jejich vůdce Šamil Basajev. Separatisté naplánovali útok na první školní den kdy byli děti a hlavně noví prvňáci do školy doprovázeni rodiči.

Separatistům kteří se ukrývali v lese u Psedače v Ingušsku se nejdříve podařilo zajmout policejního důstojníka a sebrat mu policejní auto. Teroristé pravděpodobně operovali ve dvou skupinách z nichž se jedna do školy dostala již předem. V 9 hodin a 10 minut dorazili zamaskovaní separatisté ve dvou autech včetně ukradeného policejního vozu. Díky čemuž mnoho lidí situaci považovalo za cvičení bezpečnostních složek. Teroristé donutili všechny lidi jít do tělocvičny kde jim zabavili mobilní telefony. V nastalém zmatku se některým lidem podařilo ukrýt v suterénu školy a asi padesáti lidem utéct a zalarmovat policii.

Útočníci zajali asi 1128 rukojmí z nichž vybraly 20 potenciálně nebezpečných které odvedli a spolu s pár ozbrojenci kteří nesouhlasili s braním dětí jako rukojmí byly zabiti. Poté útočníci nainstalovali v celé budově velké množství výbušnin a v okolí budovy několik pastí. Mezitím byla budova obklíčena policii a armádou.

Druhého dne teroristé vyjednávali s doktorem Leonidem Rošalem kterého si vyžádali jako zprostředkovatele ale jednání byla neúspěšná. Odpoledne jednal s teroristy prezident Ingušska Ruslan Aušev kterému se podařilo vyjednat propuštění 11 žen a jejich dětí.

3. dne mělo k budově byt přistaveno vozidlo se zdravotníky které mělo odvézt těla mrtvých ležící před budovou. Když zdravotníci vystoupili z vozu zazněl z tělocvičny výbuch a následně teroristé zahájili palbu po zdravotnících a dva z nich zabili. Po chvíli následoval další výbuch po němž se zřítila část tělocvičny. Oficiálně byl výbuch způsoben výbušninami nastraženými útočníky ale nikdo neví jestli byli odpáleny útočníky nebo pomocí tlačítka mrtvého muže zabitých teroristů palbou ruských odstřelovačů. jedna z verzí dokonce tvrdí že za výbuchy mohl minomet ruské armády. Poté nastal chaos, z budovy začali vybíhat rukojmí a do budovy se pomocí tří tanků, obrněného transportéru a vrtulníku dostaly speciální jednotky. mnoho rukojmí bylo teroristy přinuceno stoupnout si do oken jako živé štíty podle odhadu až 100 z nich takto zemřelo. Po asi dvou hodinách teroristé kontrolovali jen některé části podzemních prostor školy. 13 teroristům se dokonce podařilo probít ven a utéct. Ruská armáda tvrdí že těžké zbraně byli nasazeny až když z budovy uprchli poslední děti, nasazení těžkých zbraní vedlo k úplnému zničení budovy školy.

Při útoku zahynulo 334 rukojmích a skoro 800 jich bylo raněno, padlo také 10 příslušníků speciálních jednotek včetně obou velitelů, většina z nich když chránili rukojmí svým tělem. 31 útočníku bylo zabito a jeden zajat a později odsouzen k doživotí.

Podle evropského soudu pro lidská práva mělo Rusko dostatek informací o chystaném útoku ale neprovedlo žádné kroky k jeho zmaření a také bylo kritizováno použití těžkých zbraní které přispělo k většímu počtu obětí.

6. a 7. září 2004 byl v Ruské federaci vyhlášen státní smutek. 17. září 2004 se k zodpovědnosti za teroristický útok přihlásil tehdejší vůdce čečenských separatistů Šamil Basajev.

Warplace.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky